На ринку старих автомобілів процвітає практика обману покупців шляхом продажу автомобіля-двійника. Двійником називають автомобіль (нерозмитнений, викрадений), для реалізації якого використовують документи іншого авто тієї ж марки.
Поштовхом до розвитку цього виду шахрайства став масовий ввіз б / у іномарок в кінці 90-х. З того часу схеми обдурення довірливих клієнтів, що здійснюють викуп старих авто , опрацьовувалися і ускладнювалися.
Існує три найбільш поширених схеми, до яких вдаються шахраї:
- Використовується вкрадений техпаспорт. На кузов машини, що збігається по марці, набивається відповідний VIN-код.
- Купується розбитий або згорілий автомобіль, який розрізається і здається на металобрухт, а номери або навариваются, або набиваються на агрегати, таким чином, автомобіль «отримує друге життя». Якщо частина кузова з кодом була серйозно пошкоджена, її вваривают на нелегальне авто.
- Виготовляється дублікат існуючого техпаспорта, а на нелегальне авто наносяться відповідні коди і номери. Виявлення такого роду фальсифікації ускладнюється тим, що, як правило, використовуються документи, реєстрація яких проведена в іншому регіоні.
До 2012 року при знятті і постановці машини з/на облік необхідно було провести криміналістичну експертизу. Скасування цього вимога грає на руку нечистим на руку громадянам.
Найчастіше такі автомобілі пропонуються за помірними цінами, які, однак, не надто занижені, щоб не виглядати підозріло і не привертати особливої уваги.
Поширеною є практика продажу за дорученням. Це дає можливість послатися на відсутність власника, нібито перебуває у від’їзді, що проживає за кордоном і т.д. Таким чином намагаються уникнути зняття з обліку, в процесі чого можливе виявлення обману.
З іншого боку, багато покупців самі спрощують задачу недобросовісним продавцям, не бажаючи проводити переоформлення з міркувань економії коштів.
Варто відзначити, що проходження процедури зняття з обліку не гарантує виявлення підробки, лише збільшує його шанси.
За словами фахівців, для того щоб бути стовідсотково впевненим у покупці, необхідно пройти криміналістичну експертизу, вартість якої становить близько 100 грн., Що, погодьтеся, зовсім не багато, з огляду на всі ризики і можливі проблеми в майбутньому. Відповідальність в такому випадку покладається на експерта, який виніс рішення, і йому ж доведеться відшкодовувати збитки, якщо машина все ж виявиться кримінальної.
Строго кажучи, пропозиція про продаж за дорученням саме по собі повинна викликати підозри, і кожен майбутній автовласник повинен розуміти, що в такому випадку всі проблеми колишнього господаря машини (заборгованість по кредитах, арешт майна і т.д.) можуть рано чи пізно привести до труднощам у новоспеченого власника. Плюсом стає і те, що з 3 грудня 2012 року за оформленні б / у машин податок до Пенсійного фонду платити не треба.