Верховний суд України створив лазівку для водіїв, які стали винуватцями ДТП, що дозволяє уникнути відшкодування страхової компанії коштів, які СК виплатила потерпілій стороні.
Згідно з Законодавством України застрахована особа зобов’язана письмово повідомити страхову компанію про подію в триденний термін з моменту, як подія, в якому постраждали треті особи, відбулося.
На практиці все відбувається дещо інакше. Винуватець аварії, зайнятий думками про те, чи варто ремонтувати власний автомобіль або шукати людей, що займаються покупкою битих авто , мало думає про постраждалих. Найчастіше їм просто повідомляються номери ОСАГО і координати страхової компанії. Самі постраждалі, зацікавлені у відшкодуванні збитку, зв’язуються з СК. Саме цим і користується СК в майбутньому, стягуючи з винуватця ДТП виплачені гроші. Стягнення з винуватця події виплачених потерпілій стороні засобів називається регресними вимогою.
До недавнього часу єдиною можливістю уникнути такого обороту було довести, що водій не мав фізичної можливості в зазначені терміни повідомити страхового агента, наприклад, лежав у лікарні з важкими травмами і т. п.
У рішенні ВСУ у справі № 6-2011цс16 вказано на недостатність такої підстави для виставлення регресу, особливо якщо виплатапроводилася на підставі рішення суду, і винуватець заплатив штраф або поніс будь-яке інше покарання. Судді Верховного суду України вважають, що неінформування в зазначений термін не може бути єдиним і достатнім приводом до регрессному вимогу, необхідно мати будь-які додаткові аргументи.
Як і слід було очікувати, страховики сприйняли нововведення без особливого ентузіазму, адже ні для кого не секрет, що страхові компанії намагаються під будь-яким приводом не виплачувати компенсації або зводити виплати до мінімуму, або, як в даному випадку, стягувати виплачені суми з третьої сторони. Зрозуміло, варто очікувати, що юристи зроблять все можливе, щоб скористатися протиріччям в законодавчих актах, по крайней мере, поки не буде напрацьована достатня судова практика. Зараз страховикам доведеться доводити, що без своєчасного письмового повідомлення від винуватця ДТП вони не мали можливості встановити факт аварії, що супроводжували чи викликали її обставини, ступінь завданої шкоди. Саме до такого повороту подій слід бути готовим невдалим автолюбителям.
З огляду на позицію СК і їх бажання не втратити вигоду, а також багатий досвід в судових позовах, протистояння буде не з легких. З іншого боку і водій кровно зацікавлений в тому, щоб довести право на нове виключення з правил.
Слід зазначити, що страхові компанії озброєні цілими відділами, метою існування яких є ведення судових справ, регресних вимог зокрема, що в підсумку дозволяє їм значно скоротити кількість виплат або їх розмір.