ДТП – це завжди стрес, навіть якщо обійшлося без травм. Пам’ятаю, як я сам вперше потрапив у аварію: серце шалено калатало, руки тремтіли, а вигляд пом’ятого бампера моєї машини просто добивав. І відразу купа питань у голові: що тепер з нею робити? Ремонтувати? А раптом це виллється у купу грошей? Чи краще продати як є? У такі моменти легко розгубитися, особливо коли час підтискає, а нерви на межі. Давайте розберемося, як ухвалити правильне рішення, щоб не втратити гроші і потім не пошкодувати.
Насправді універсальної відповіді немає. Усе залежить від того, наскільки сильно постраждала машина, скільки їй років, скільки вона коштувала до аварії, і, звісно, від твоїх фінансів і бажання возитися з ремонтом або продажем.
Спочатку реально оцінюй, що з машиною
Перше, що потрібно зробити, – зняти рожеві окуляри і зрозуміти, наскільки все серйозно. Не обманюй себе думкою, що “бампер пом’яли, і нічого страшного”. За дрібними пошкодженнями можуть ховатися серйозніші проблеми: викривлений кузов, тріщини на лонжеронах або ще щось, про що ти навіть не думаєш. Я одного разу теж вирішив, що в моєї машини після ДТП нічого серйозного, а на СТО сказали, що геометрія кузова порушена. Сам би я цього точно не помітив.
Не довіряй лише своєму оку чи порадам “гаражного” майстра дяді Васі. Краще одразу їдь на нормальне СТО або до незалежного оцінювача. Вони перевірять машину на стенді та дадуть чесну картину. Попроси кошторис на ремонт – але май на увазі, що підсумкова сума майже завжди зростає на 15-30%. То запчастини подорожчають, то вилізуть приховані дефекти. Це як із ремонтом квартири: думав, що лише переклеїш шпалери, а в підсумку міняєш всю сантехніку.
Тепер порівняй, скільки коштує ремонт, із тим, скільки машина коштувала до аварії. Якщо ремонт тягне на 60-70% її ринкової вартості або пошкоджені важливі частини кузова, то, швидше за все, ремонтувати не варто. Це як латати старий телефон – простіше купити новий.
Що можна зробити? Розбираємо варіанти
Коли зрозумів, у що виллється ремонт, час обирати, що робити далі. Ось основні шляхи:
- Ремонт
Якщо машина не сильно постраждала і ти до неї звик, можна відремонтувати.
Плюси: Залишається твоя автівка, все знайоме і рідне.
Мінуси: Це дорого, довго і нервово. Немає гарантії, що все буде як раніше, а якщо потім вирішиш продавати, ціна впаде – биті машини мало хто хоче купувати. Я знаю людей, які вклалися у ремонт, а потім все одно продали дешевше, ніж очікували. - Продати “як є”
Виставляєш машину на продаж у тому вигляді, в якому вона є зараз.
Плюси: Якщо знайдеш майстра або ентузіаста, можна виручити трохи більше, ніж в інших варіантах.
Мінуси: Це складно. Побиті машини мало кому потрібні. Доведеться спілкуватися з перекупниками, які будуть збивати ціну до копійок, і витрачати час на покази. У мене знайомий пів року продавав таку машину – у підсумку плюнув і здав у викуп. - Розібрати на запчастини
Якщо машина стара або зовсім розбита, можна продати її по частинах.
Плюси: Хоч щось заробиш.
Мінуси: Це морока. Треба шукати покупців на кожну деталь, а інколи й самому розбирати. Часто зусиль того не варто – простіше здати машину цілком.
Коли рятує автовикуп
А є ще один варіант, який мені одного разу справді допоміг, – автовикуп після ДТП. Це коли компанія купує твою машину в будь-якому стані, навіть після серйозного ДТП. І ось чому це може стати порятунком:
- Швидко. Зазвичай все вирішується за день. Приїжджає оцінювач, оглядає машину, називає ціну, і якщо все ок – одразу отримуєш гроші. Особливо зручно, якщо ти у великому місті на кшталт Києва, тоді допоможе компанія Автовикуп.
- Зручно. Не потрібно тягнути розбиту машину кудись – оцінювач сам приїде. Плюс вони часто беруть на себе оформлення документів та евакуацію.
- Беруть будь-що. Навіть якщо машина не їде або її визнали “тоталом”, вони все одно заберуть. Для них це бізнес: або відремонтують, або розберуть на запчастини.
Звісно, ціна буде нижчою, ніж за цілу машину. Але ти не витрачаєш гроші на ремонт і не марнуєш час. Я підрахував: з урахуванням усіх нервів і витрат послуга автовикуп після ДТП виявилася вигіднішою, ніж якби я продавав самостійно.
Який підсумок?
Якщо потрапив у ДТП – не панікуй. Спочатку звернися до профі і дізнайся реальний стан машини. Потім подумай: чи варто ремонтувати, чи простіше продати? Якщо не хочеться возитися – автовикуп після ДТП – чудовий вихід. Швидко, зручно і без проблем.
Особисто я, коли розбив свою машину, обрав викуп авто у Києві. Не було ні сил, ні бажання витрачати гроші на ремонт, а продавати самостійно – взагалі не мій варіант. І знаєш, анітрохи не пожалкував: усе зробили за день, гроші на руках – і я спокійно видихнув. Вирішуй, що ближче тобі, але головне – не поспішай і не вір першому враженню. Удачі!